jOpenSpace

jOpenSpace - ročník 2011

Přednášky a záznamy

  • Vendavo CZ

    Generálním sponzorem konference je firma Vendavo CZ

Petr Ferschmann

Z desktopové aplikace do cloudu

V této přednášce Petr Ferschmann rozebírá portaci jejich webového účetnictví do cloudového řešení a problémy, se kterými se setkali. To, že WinStrom je v českých luzích a hájích výjimečným oživením v oblasti účetvictví a podnikových IS pochybuje snad jen málokdo. O to zajímavější je, si poslechnout, jak to, kurnik, ti kluci vlastně dělají … :)

Martin Adámek

Monetizace na Android

Martin Adámek – autor úspěšné Androidí aplikace ApnDroid pro kontrolu datových přenosů v této přednášce popisuje zkušenosti s nasazením jednotlivých reklamních řešení a strategiemi pro zvýšení výnosu z masivně rozšířené aplikace. ApnDroid má aktuálně přes 2 miliony stažení s celkem 750tisíc aktivními uživateli.

Jarda Šnajdr

Kerio WorkSpace

Na tomto sezení Jarda Šnajdr popisuje vlastnosti nového produktu WorkSpace společnosti Kerio, který se začal po několika letech vývoje před několika měsíci prodávat. Jedná se o formu DMS pro malé a střední firmy. Popisuje v něm první zkušenosti z reálných nasazení a částečně také zabíhá do technického pozadí aplikace.

Lukáš Křečan

Validace JSON pomocí RelaxNG

Společnost GoodData má na svých vstupech / výstupech řadu služeb s JSON protokolem a tudíž zájmem validovat jejich správnou funkčnost, respektive jejich zpětnou kompatibilitu. Z toho důvodu je třeba nějakým formální způsobem testovat jejich správnost a zde přichází Lukáš Křečan s možným řešení validace JSON protokolu převodem do XML s následnou validací proti RelaxNG schématu. zkušenosti s tímto řešením jsou shrnuty právě v rámci této přednášky.

Vlastimil Dolejš

Spring Remoting

Tato přednáška popisuje ne-zcela známá zákoutí Spring Frameworku a to konkrétně podporu různých protokolů vzdáleného volání. V závěru se strhla zajímavá diskuse ohledně zkušeností ostatních s dalšími technologiemi pro tento účel používanými.

Pavel Jetenský

Programming with Kinect

Pavel Jetenský se v rámci své akademické dráhy zabývá implementací alternativních rozhranní pro ovládání počítače člověkem. V současné době pracuje s kouskem hardware od Microsoftu s názvem Kinect a má pár funkčních prototypů, s kterými je schopen ovládat počítač pohyby své ruky. Na této přednášce oba tyto prototypy ukazoval v praxi.

Jirka Kratochvíl

Do It Yourself – In-house flight simulator

Jirka má zvláštní koníček – kromě vývoje SW je to létání v Boeingu 747. Že se tyto dvě věci dají jen těžko skloubit dohromady? Ani ne, když si na Boeing přestavíte kus svého vlastního domu. A právě o tom, kudy na to (v případě, že máte v domě přebytečné místnosti) se dozvíte v tomto podcastu.

Jirka Kratochvíl

Využití XML dokumentu pro rychlé dotazování

Se zajímavou “NoSQL” databází přišel Martin Bednář, který pro tyto účely využil XML dokument reprezentovaný načteným DOM v paměti, který dotazuje pomocí kompilovaných XQuery dotazů. Zdá se, že pro stromově orientovaná data je toto řešení velmi rychlé a překvapivě použitelné. Mluvíme samozřejmě o jedno vláknovém prostředí – se škálovatelností bychom v tomto případě pravděpodobně moc daleko nedošli.

Ladislav Thon

Gradle

O buildovacím systému Gradle se v poslední době hodně mluví a to nejen v Groovy komunitě. Na první pohled se zdá jako svěží vítr v zatuchlém prostředí build systémů jako je Maven nebo Ant. Na druhou stranu Gradle s sebou přináší řadu úskalí pro nováčky, kteří neznají principy stojící v pozadí za jeho fungováním. Kupříkladu já jsem si na něm při našem posledním Hackathonu pěkně vylámal zuby – ale bezesporu to bylo mojí vlastní hloupostí a tomu, že jsem přišel absolutně nepřipraven.

Cyril Sochor

Jak aktualizovat dat mobilní aplikace

S námětem na zajímavou mobilní aplikaci přišel letos Cyril Sochor. Jedná se o aplikaci, která by vám umožnila v okolí (nebo po vaší cestě někam) zjistit optimální místo k natankování vzhledem k aktuální ceně benzínu. Jak všichni víme, cena benzínu se v různých krajích a na různých místech může lišit i o několik korun a proto by se podobná věc mohla nám všem docela vyplatit. Kosa na kámen ovšem padá na způsobu sběru aktuálních data a právě v tomto směru se strhla největší diskuse.

Josef Cacek

Remote Skype Notifications

Každá akce si vyžádá adekvátní protiakci a tak zakázání Skype ve vašem firemním prostředí povede pouze k tomu, že si šikovní lidé vymyslí šikovné nástroje, jak zákaz s grácií obejít. V tomto podcastu se dozvíte o možnosti jak jednoduše tunelovat komunikaci z virtualizovaného prostředí do vašeho primárního systému – a bude stačit pouze Java 6 a HttpServer, o kterém jsme tu již kdysi hovořili.

Pavel Klobása

NoSQL databáze

Na tomto sezení se Pavel rozhovořil o závěrech z jeho vlastního průzkumu NoSQL databází pro jednoho ze zákazníků. Stejně jako z ostatních koutů světa i z jeho přednášky je patrné jisté vystřízlivění z NoSQL databází jako aktuálního módního kladiva na všechny naše problémy.

Pavel Petřek

Jak začít eShop

Pavel je pravidelnou hvězdou na jOpenSpace a klíčovou osobou ve společnosti Inmite. Letos nám přijel vyprávět o tom, jak spolu (respektive pro) svou manželku rozjížděl e-shop s látkami Veselá Jehlička a skoro bych ten příběh nazval americkým snem v českém podání. Na první pohled to zní všechno jednoduše a lehce v podání někoho, komu se podařilo byznys už rozjet. Vřele doporučuji k poslechnutí.

Napsali o nás