jOpenSpace

jOpenSpace - ročník 2017

Přednášky a záznamy

Partneři

Fotogalerie

Kompletní fotogalerie z akce

Zápisky z konference

Články a ohlasy

  Zdenek Henek

  Jak Gradle zrychlí váš build

  Gradle se za léta neuvěřitelně zlepšil. Nyní můžete počítat s paralelními buildy, inkrementální kompilací, nástroji pro profilování vašeho buildu.

  https://twitter.com/zdenekhenek

  Jan Vondrouš

  Jak a proč psát utility v Gradlu

  Díky Gradlu lze snadno napsat utilitu/program, který se spustí kdekoliv, lze libovolně modifikovat bez nutnosti kompilace, lze používat libovolné Maven závislosti, lze psát v Groovy

  https://twitter.com/jvondrous

  Filip Štaffa

  Typescript

  Úvod do TypeScriptu aneb proč byste měli při vývoji JavaScriptového kódu o použití TypeScriptu vážně uvažovat. Navíc nezprasený JavaScriptový kód je zároveň validním TypeScript kódem.

  https://twitter.com/filip_staffa

  Jakub Kočí

  Univerzální technologie

  Existuje zatím jediná univerzální technologie - náš mozek. Proto je dobré se o něj dobře starat a snažit se mu porozumět. Znáte třeba L a R módy, ve kterých náš mozek operuje? Proč se snažit zvýšit podíl R módu?

  https://twitter.com/jakubkoci

  Leoš Přikryl

  Kotlin

  Java se bohužel vyvíjí příliš pomalu, což nás nutí rozhlížet se po alternativních jazycích běžících nad JVM. Kotlin je jedna z nejschůdnějších možností. Je to moderní jazyk plně interoperabilní s Javou, který se Java vývojář dokáže velmi rychle naučit.

  https://twitter.com/leos_prikryl

  František Řezáč

  Smart karty - svatý grál digitální bezpečnosti

  Spravujete důležité certifikáty a hesla do produkčních systémů? Smart karty vám pomohou zase klidně v noci spát. Díky nim si můžete být jisti, že se vašich tajemství nepozorovaně zmocní někdo jiný.

  https://twitter.com/calaverainfo

  Kamil Ševeček

  Ženy v IT. Czechitas

  Ženy jsou v IT nedostatkovým zbožím a přitom v začátcích IT průmyslu tomu bylo přesně naopak. Co děláme proto, aby se ženy ke klávesnici zase vrátily?!

  http://www.sevecek.net/

  Ondřej Chaloupka

  Saga transactions a přístup, který volí transakční manager Narayana

  Co jsou to Saga transakce, proč jsou vhodné pro použití v microservice architecture a jaký je jejich rozdíl od XA transakcí. (LRA)[https://github.com/jbosstm/microprofile-sandbox/blob/0009-LRA/proposals/0009-LRA/0009-LRA.md] (long running actions) implementace Sagy v Narayana transakčního manageru.

  https://twitter.com/_chalda

  Filip Procházka

  Kotlin a Android

  Kotlin je jazyk postavený nad JVM, ale je velmi dobře použitelný i pro programování Android aplikací. Oproti standardní Javě přináší do programování celou řadu nových a užitečných konstruktů a programování pro vás bude zase zábava.

  https://twitter.com/filipproch

  Pavel Jetenský

  OpenCV a Java - jak na to

  Použití K-means algoritmu pro spolehlivější analýzu obrazových vstupů. Použití Céčkové knihovny OpenCV přímo z Javy. Praktické ukázky, prezentace výsledků.

  http://jetensky.net/mind/jos2017/

  Martin Strejc

  Service Virtualization

  Ve chvíli, kdy potřebujete psát implementaci proti API třetí strany - ne vždy máte k dispozici funkční testovací rozhraní takového API. V tu chvíli vám může pomoci tzv. virtualizace služeb, kteoru se zabývame v CA technologies.

  https://twitter.com/martinstrejc

  David Voňka

  TestContainers

  TestContainer umožňují snadné používání databází a Selenia v integračních testech. Pod kapotou samozřejmě spokojeně bublá Docker a v této prezentaci si ukážeme, jak na to.

  https://www.linkedin.com/in/vonkad/

  Ondrej David

  Docker nejen v CI

  Výhody buildování projektu v Dockeru. Jak na build a testování v Dockeru pro CI (Continuous Integration) a jak využít Docker-in-Docker pro testy v rámci buildu.

  https://twitter.com/ondrejdavid

  Tomas Latal

  Elm - snadna cesta do funkcionalniho sveta

  V mém workshopu se podíváme na jazyk Elm a napíšeme si pár jednoduchých web aplikací v tomto úžasném funkcionálním jazyku.

  https://twitter.com/tomaslatal

  Martin Stiborský

  Terraform - infrastruktura je taky kód

  Terraform vám umožňuje pomocí kódu bootstrapovat infrastrukturu u různých cloudových poskytovatelů. Popis infrastruktury se tak stává čitelnou součástí vašeho zdrojového kódu.

  https://twitter.com/stibi

  Filip Sedlák

  IoT platforma pro neuronové sítě snadno a rychle

  Jak se dá v prostředí startupu, kde je na všechno málo času, spravovat malá zařízení na nepřístupných místech? Povím vám o tom, jak se dá takové zařízení rychle a automatizovaně oživit a poté jej připojit přes WiFi, LTE nebo Ethernet. Také o tom udělat na dálku hromadně update softwaru, získávat ze zařízení automaticky data a bezpečně se na něj připojit a debugovat. To všechno za pomoci open source technologií a tak, že jednotlivé části lze vyměnit, když vzrostou nároky na platformu.

  http://www.sedlakovi.org/

  David Ondřich

  Perl 6, MoarVM, budoucnost – má smysl se učit „nový“ Perl?

  Základní vlastnosti Perlu 6 a důvody, proč se zabývat obskurním skriptovacím jazykem, který „nemá budoucnost“

  http://dond.cz/

  Vladimír Oraný

  Excel in Java

  Generování Excelů v Javě nemusí být utrpení. Vyzkoušejte http://spreadsheet.dsl.builders - umožní vám několika řádky generovat komplexní spreadsheety.

  http://www.orany.cz/

  Radim Kubacki

  Not Invented Here syndrom

  Osobní zkušenosti s Not Invented Here syndromem jsou trpké a přesto se touto cestou vydává spousta dalších. Zacházejte s časem inženýrů jako s tím nejcenějším, co máte. Před tím, než se pustíte do vývoje, zkuste si položit několik důležitých otázek ...

  https://twitter.com/radimk

  Ivo Musil

  Dobře volte technologie, zanedlouho totiž budou legacy

  Zvolit technologii, kterou musíte podporovat 7 let není jednoduchý úkol. Vlastně se zdá, že v dnešní turbulentní době je to téměř nemožné a to i u takových vendorů jako je např. Redhat. Jenže v případně státních institucí si legislativa podobné podmínky klade.

  https://twitter.com/ivoshm

  Petr Hamerník

  Generování textů v přirozeném jazyce

  Jak vytvořit systém, který ze strukturovaných dat generuje texty v přirozeném jazyce. Ukážu možnou architekturu takového systému i na konkrétním projektu: systém pro tvorbu novinových článků popisující jednotlivá sportovní utkání (společný projekt Geneea a nakladatelství Economia). Články jsou generovány na základě strukturovaných dat o událostech na hřišti a dat v databázích, jakou je například znalostní báze Wikidata. V této fázi projektu jde pouze o fotbalové zápasy, ale v blízké budoucnosti bude systém rozšířen na další sporty a výhledově také na zprávy o počasí a zprávy z burzy.

  https://twitter.com/PetrHamernik

  MIlan Lempera

  Jazyky a typy

  Programátoři mají často sklon vnímat některé aspekty programovacích jazyků černobíle. Jedním z typických příkladů jsou typové systémy programovacích jazyků. Pojďme se na problematicku podívat více věcně a ukázat si pár vlastností, podle kterých můžeme typovost jazyků snadno kategorizovat.

  https://twitter.com/milanlempera

  Roman Pichlik

  Proč jsem přestal programovat a nelituji s podtitulem lead or follow

  Proč jsem nechtěl býti krouhačem, který si optimalizuje své kruhadlo a drátěné rukavice, když produkt stojí za starou bačkoru. K čemu kupy zelí, když si knedlo zelo vepřo nikdo nekoupí. Jsem příliš stár, abych dělal svojí stopadesátou třetí implementaci data access vrstvy. A že až se tu sejdeme za deset let, po programátorech toho věku (50) už neštěkne ani pes.

  https://dagblog.cz/

  Jan Novotný

  Neuralink

  Co pro nás chystá Elon Musk se svým novým projektem Neuralink? Jaká je jeho motivace se společnostmi Tesla, SpaceX a další? Jak by mohla vypadat naše budoucnost se zařízeními od Neuralinku? To vše se dozvíte v mojí přednášce.

  https://blog.novoj.net

  Ladislav Prskavec

  JAMStack

  Jistě zdáte LAMP stack. Víte, že současnou stoupající hvězdou je JAM stack? Vyzkoušejte si kombinaci Javascript, API, Markup na platformě Jekyll, Netlify, Hugo a budete nadšeni stejně jako mnoho ostatních.

  https://blog.prskavec.net/

  Anastázie Sedláková

  Webové aplikace pro vizualizaci dat

  Ukazka dvou frameworků: Shiny(R) a Dash (Python) pro rychlé vytvoření vizualizačních aplikací.

  http://www.sedlakovi.org/

  Lukáš Křečan

  Theory of Constraints pro zelenáče

  Na hipsterském startupu vyrábějícím knedlo-vepřo-zelo si ukážeme, že nemá být smysl lepším kráječem zelí, když knedlíkáří nestíhají. Aneb theory of constraints v praxi.

  https://blog.krecan.net/

  Ondra Nekola

  Nad knihami

  Scala (Java 8, Java 9...) for the impatient, Haskell Programming from First Principles http://haskellbook.com/, Mastering Bitcoin, Proofs and Refutations, Anatém, Anihilace, Problém tří těles

  http://www.nekola.cz

  Michal Franc

  Loxone - chytrý dům

  Aneb inteligentní elektroinstalaci bych znovu nechtel VOL II. Myslel jsem si, že chytrý dům postavím lépe než Petr Ferschmann - pojďte si poslechnout, jak to dopadlo.

  https://twitter.com/michalfranc

  Vojtech Ruzicka

  Detecting dependencies with known security vulnerabilities

  Anotace: V dnešní době tvoří naprostou většinu aplikací frameworky a knihovny třetích stran. Tyto vnější závislosti často obsahují známé bezpečnostní zranitelnosti, které jsou poté opraveny v pozdějších verzích. Pojďme si ukázat, kde najít databáze takovýchto zranitelností a jak automaticky detekovat, že naše aplikace obsahuje zranitelný kód. Dále jak tuto detekci integrovat s build procesem aplikace, continuous integration nebo SonarQube statickou analýzou kódu.

  http://vojtechruzicka.com/